Moje miminko otáčí hlavičku jen k jedné straně

17.12.2017 12:47

Nedávno mi přišel e-mail s dotazem od maminky jedné malé holčičky, která hlavičku otáčí jen na jednu stranu. S jejím laskavým svolením dotaz i mou odpověď zveřejňuji, aby mohla posloužit  i jiným maminkám, které podobný problém zažívají.

Dobrý den, prosím o radu ohledně miminka. Naše A. má 6 týdnu a na dnešní kontrole u dr mi bylo řečeno, že dává hlavičku k jedné straně. Při spasení kouká do prava a nechce se jí moc otočit hlavičku na druhou stranu. Prosím co s tím? Paní dr nám řekla cvičit s hračkami a motivovat ji. Nosit v klubíčku a na ruce. Pravděpodobně za to mohu sama protože při říhnutí na rameni mi většinou usnula :( Nerada bych abychom došli k nějakému bolavému cvičení. Jak často s ní mám cvičit? Děkuji za odpověď a omlouvám se za otravovani.

 

A tady je má odpověď:

Dobrý den, paní XY,

dnes jsem se dostala k odpovědi na Váš dotaz ohledně miminka a hlavičky otočené k jedné straně. Podle toho, co píšete, se jedná o predilekční držení hlavičky. Tento stav by se měl řešit, protože způsobuje asymetrické držení, a to nejen hlavičky a krku, ale i celého tělíčka.


Přístupu, jak lze tento problém řešit, je několik. Do velké míry záleží na závažnosti stavu a také na tom, komu se dostanete "do ruky". Pokud lékařka neshledala na miminku jiné abnormality vývoje, pokusila bych se to řešit úpravou režimu. Jak jste sama psala - motivovat děťátko, aby samo otočilo hlavičku i na méně preferovanou stranu. Takové cvičení může nenásilně probíhat po celý den - a tak je také nejúčinnější.


Takže jak na to? V prvé řadě je důležité si uvědomit, jak sama s děťátkem zacházíte. Častým nešvarem nás maminek (i mým) bývá nošení dítěte stále v té samé ruce (já třeba v levé). Podle povahy miminka tak miminko buď kouká stále k mamince nebo od maminky. Je třeba proto ruce střídat, nosit na levé i na pravé, v klubíčku, v tygříkovi. Odříhávat se dá také v klubíčku nebo ve svislejším tygříkovi, je to tak dokonce lepší. (A pokud miminko odříhávání vyloženě nepotřebuje, není nutné vůbec. My jsme to doma nikdy nepraktikovali.) Už to, že začnete nosit na obě strany je pro miminko "cvičení".


Také si hlídejte polohu v postýlce. Často miminka natáčí v postýlce hlavičku za světlem a nebo na stranu, ze které přichází maminka. Je proto dobré střídat v postýlce strany - jednou dáte hlavičku na jeden konec postýlky, podruhé tam, kde předtím byly nožičky... Také je dobré polohovat miminko na boky - nemusí pořád jen ležet na zádech nebo pást koníky na bříšku. Některá miminka na boku leží sama, některá se musí opřít zádíčky nebo bříškem o polštářek. Existují i tzv. "polohovací válečky" pro polohování na boku.


Při hraní s miminkem zkuste více přistupovat z neoblíbené strany, na tu stranu dávejte hračky při pasení koníků, na hrazdičce, štěrkejte chrastítky, ukazujte obrázky. Pokud nebude chtít otočit hlavičku, zkuste hladit na té straně ručičku a tvář. Největším lákadlem pro takto malé miminko bude ale vždy jídlo (prs či lahvička) a váš obličej. Využijte toho, mně se osvědčilo nabízet prs tak, aby tu hlavičku prostě otočit musel. Tohle všechno se dá prostě začlenit do vašeho běžného režimu, není třeba se nějak "nutit" do cvičení.


Pokud bude mít miminko dobrou náladu, můžete také zkusit jemně!!! hlavičku sama otočit na druhou stranu. Hlavně žádné násilí. Miminko bude pravděpodobně nespokojené. To můžete dělat například při každém přebalení, 2-3x, pouze krátce, žádný stres =). Pokud by dcera projevovala bolest nebo hlavička otočit nešla, bude třeba vyhledat odborníka, fyzioterapeuta. V takovém případě by se mohlo již jednat o fixovanou predilekci nebo blokádu.


Sledujte dcerku, zda dělá pokroky. Čím lépe jí půjde otáčení hlavičky i na druhou stranu, tím více ubírejte stimulaci, dělejte věci více symetricky. Někdy se totiž může stát, že se to otočí a miminko začne více preferovat tu stranu, kterou původně nechtělo.


Pokud by se vám zdálo, že se i přes změnu v režimu nic nemění nebo se dokonce horší, budete muset vyhledat odbornou pomoc. V nízkém věku se tyto problémy řeší snáze. Dalšími možnými cestami by bylo cvičení dle Bobatha, Vojtova reflexní lokomoce, možná mobilizace krční páteře, podle toho, jakého fyzioterapeuta si vyberete. Dala bych dceři "limit" např. 2 - 3 týdny - pokud se nic nezmění i přes vaši poctivou snahu, šup na fyzioterapii =). Pokud se objeví i malý pokrok, pokračujte doma. Každopádně pravidelně konzultujte na poradnách s pediatričkou.


Často ovšem režimová opatření postačují. Budu vám držet palce, aby to šlo i u vás. Můžete se také podívat na článek o predilekci. Také na youtube.com jsem našla pěkná videa, na kterých je vidět manipulace s miminkem - klu bíčko, tygřík.

Hodně štěstí